Zatahuji oponu

25. 11. 2018 23:28:15
Bude mi čtyřicet. Nejvyšší čas se nad sebou zamyslet? Nejvyšší čas se chovat jako zralá žena? Nejvyšší čas mít další dítě, dokud ještě můžu? Nejvyšší čas na změnu v osobním životě....?

Přemýšlím o všech radách, výzvách, o všech lidech, které mám ráda, kteří mi věří a kterým můžu věřit i já, přemýšlím o dvaceti letech vztahu s mužem, kterého jsem kdysi milovala..

V lednu zemřel děda. Moc mi chybí. Pořád..Měla jsem ho ráda. Ale o tom už jsem psala několikrát na svém blogu. Na pohřební hostině se sešla rodina, se všemi tetami a strýci, které jsem spoustu let neviděla. Všechny sestřenice a bratranec. Nejsme rodina. Nestýkáme se, nemáme si co říct, v rodině panuje jistá nenávist, přetvářka a faleš. Přesto se usmíváme, vedeme konverzaci o počasí, o politice, o práci. Ve vzduchu visí jisté tajemství, nikdo nemá odvahu promluvit, prolomit ledy. Vlastní úvahou jsem si na něj přišla sama..a tím se mi vysvětlují jisté události, co se za těch mých třicet pět let, než jsem došla rozuzlení, udály.

Uvědomuji si jaký je život někdy svině, jak spolu někdy žijí lidé jen proto, že to tak má být, jaké někdy hrají divadýlko aby se neřeklo..aby byl klid v rodině..a uvědomuji si, že poslední roky takto žijeme s mým mužem. Nechci takový život. A když si o tom s manželem promluvím, uleví se mu. Navrhuji rozvod a můj muž v naprostém klidu souhlasí.

Volíme nesporný rozvod. Sepisujeme dohodu s advokátkou, výbornou ženskou, mou známou. Moc mi pomohla a já jsem si toho vědoma. Vážím si každé pomoci, ochoty a věnovaného času. Je to v dnešní době vzácnost.

V únoru přichází nabídka na práci na plný úvazek, beru ji. Potřebuji stálý příjem. Předchozí práce mě velmi naplňovala, ale dělat na dohodu a platit si pojištění není pro ženu, která bude brzy sama, s dítětem ve střídavce, jistota do života.

Zaučuji se v nové práci, řeším podrobnosti ohledně rozvodu, snažím se o tom mluvit s dcerkou, nechci ji nechávat v nevědomosti a vykládat jí bludy, mluvím s ní narovinu. Věřím, že je to tak lepší.

V dubnu mi volá kamarádka, nabízí mi možnost pronájmu bytu v domě, ve kterém bydlí. Znám ho. Moc se mi líbí. I okolí. Jdu se na byt podívat. Majitel mi při rychlém jednání nabízí slevu a protože se byt líbí i dcerce, beru ho. I za cenu, že budu mít mnohem vyšší výdaje než doposud. Manžel chce, abych odešla a já jeho rozhodnutí respektuji.

Jsem velmi překvapená kolik přátel mi nabízí pomoc! Pomáhají i ti, které oslovím, ač se často nestýkáme. NIKDO mi pomoc neodmítá, všichni splnili svůj slib. Jsem ráda, že mám kolem sebe takové přátele, na které se mohu spolehnout. Odtahali a odvozili krabice, pomohli mi s nákupem a dopravou nábytku, následnou montáží, s úklidem..a doposud mě navštěvují, fandí mi, v případě potřeby stále pomáhají. Moc si toho vážím! Oni ví, že jim to oplatím..

V létě odjíždím s dcerkou na naši první společnou dovolenou, kterou jsem poprvé zařídila úplně sama. Jsme v Rakousku na horách. Máme krásné počasí, výbornou partu lidí, jsme spokojené. Po návratu odjíždí Anežka k babičkám a já.....začínám makat. Je třeba vydělávat víc. Lítám z práce do práce. Pracuji i o víkendech. Přesto si udělám pár dní volno a jedu za rodiči, abych si s nimi promluvila. Je to těžké. Psychicky náročné. Přesto, že jsou rozvedeni spoustu let, a proto očekávám pochopení, není to tak snadné.

Ve vzduchu pořád visí spoustu nevyřešeného. S mámou si nerozumíme, rozhodla se žít si svůj život, se sestrou je velmi komplikovaná komunikace, pro obě je lepší, že se nestýkáme, s tátou je těžké cokoliv řešit, je citlivý a spoustu věcí nepochopí, má svůj svět..

Manželova rodina si pro svého syna představovala úplně jinou životní partnerku a proto mě nikdy nepřijala, jen trpěla. S tchýní bylo velmi těžké celé ty roky vycházet po dobrém. Ctila jsem ji jako manželovu maminku, chovala jsem se vždy slušně, ale nikdy to nebyla ta "maminka", co svým snachám nabídne tykání, co svou snachu vítá s upřímným úsměvem, co si váží toho, že se snacha o syna a vnučku dobře stará. Prostě nikdy nepřenesla přes srdce, že jsem se přivdala do rodiny. A můj muž, v rámci jisté úcty ke své matce, celé ty roky mlčel, nic neřešil, i když věděl, že mě to moc bolí.

Dlouhé roky jsme se v mé i manželově rodině všichni přetvařovali. Mnohdy jsem si vyčítala, že se chovám tak, jak se chovat vlastně vůbec nechci, že jsem některé věci měla řešit hned, že mi vadí, jak moc hodná, ochotná jsem byla, přesto, že si to někteří vůbec nezasloužili..

Už nechci.

Uvědomuji si, že mí rodiče toho pro mě i hodně udělali. Nemuseli. Jsem dítě dvou lidí, kteří se vzali, protože nastala situace, která se musela vyřešit jejich sňatkem. Nemilovali se, neměli nic společného. Narodila jsem se, aby moje sestra nebyla jedináček, to se na malé vesnici tehdy nenosilo. Ale kdybych nebyla, kdyby si tehdy máma prosadila svoje přesvědčení, že druhé dítě nechce, nic by se nestalo. Ale když už jsem se tedy narodila, postarali se. V pubertě, kdy už máma nabyla dojmu, že jsem velká holka, odešla za kariérou, za jiným mužem. Vzhledem k tomu, že žila v manželství bez lásky, nevyčítám jí to.

Poté, co se mi narodilo dítě chtěné, dítě z lásky, jsem její životní kroky začala postupně chápat. Jen si tak nějak nerozumíme jako matka s dcerou..

Už mě nebaví všechny ty přetvářky, všechna ta faleš, neupřímné úsměvy a pocity, že jsem někde trpěná.

Nikdo z nás nemá život značka ideál. Každý z nás má svá trápení, s rodinou, s láskou, s dětmi. Je jen na nás samotných jak se ke všemu postavíme.

Stojím na jevišti, klaním se a končím představení. Jsem rozvedená, milující máma a ženská, která se rozhodla pro život, se kterým se musí poprat a plně si uvědomuje, že se musí umět spolehnout hlavně sama na sebe..

Autor: Mirka Švarcová | neděle 25.11.2018 23:28 | karma článku: 24.24 | přečteno: 699x

Další články blogera

Mirka Švarcová

Může se celebrita v klidu vykakat?

A máme tu jitrničku jakou svět neviděl! Celebrita s velkým "C" byla přistižena inflagranti! Muž, ke kterému se jistě otočí každá žena. Atletická postava, jiskrný pohled, kouzelný úsměv, příjemný hlas, úspěšný sportovec...

11.8.2018 v 22:07 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Mirka Švarcová

V roli Jiřinky Bohdalové aneb proč bychom se nebavili..

"Běž na DAMU a já se zúčastním soutěže Miss ČR", říkávala mi spolužačka Lenka, kterou jsem přemlouvala, aby se přihlásila do soutěže Královny krásy. Vysoká, štíhlá, krásná, milá, inteligentní holka. Prostě jasná vítězka!

28.4.2018 v 17:59 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 801 | Diskuse

Mirka Švarcová

Lidi, chleba a mléko za pár korun už prostě nebude!!

A ani ta jistota práce, kterou si všichni pracující tolik přejí už se nevrátí. Nepřešlapujme na jednom místě a nedoufejme, že by se ještě staré "dobré" časy ( jak pro koho ) mohly vrátit!

21.4.2018 v 14:02 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Jílek

A Vůdce, co je neomylný...

Položím-li někomu otázku, například, jaký má na něco, někoho názor a on mi odpoví: „Zkus o tom přemýšlet!” Pak se usměji a sdělím tomu člověku, že...

20.1.2019 v 11:01 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 495 | Diskuse

Lucie Volková

Moje dcera vidí duchy

Říká se, že malé děti jsou citlivé a můžou nahlédnout do světa, který nám dospělým bývá skrytý. I když jsem pár příběhů o takových dětech zaslechla, nevěnovala jsem jim zvláštní pozornost až do doby, než se mi narodila dcera.

20.1.2019 v 0:46 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 705 | Diskuse

Tadeáš Firla

Nejhezčí dar života.

Jeden z nejkrásnějších Božích darů v životě je žena. Jen jediný dar, který má každý člověk je matka. K závěru mé služby přemýšlím o tom co , nebo kdo měl největší význam pro mně a kdo vnášel mnoho radosti, lásky a bezpečí?

19.1.2019 v 22:05 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 204 | Diskuse

Jan Jílek

Na pár otázek mi nikdy neodpověděli

Zaznamenal jsem v jedné diskusi přiznání pana Josefa Sedláčka ke členství v KSČ do roku 1989. Přiznal se dobrovolně.

19.1.2019 v 15:10 | Karma článku: 23.40 | Přečteno: 756 | Diskuse

Jakub Beznoska

Pokleslé pořady pro divnolidi

Stát se u nás aspoň na chvíli známým, je naprosto jednoduché. Stačí se přihlásit do některého z pokleslých televizních pořadů.

18.1.2019 v 22:30 | Karma článku: 44.19 | Přečteno: 7493 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2547

Jsem žena milující dobré víno, hudbu, tanec a bábovku! :)

 

Najdete na iDNES.cz