Téměř v každé třídě mateřské školy se najde jeden malý Vašík Klausů

10. 10. 2017 17:37:30
Už nějaký ten pátek lektoruji v pražských mateřských školkách, společně s kolegyněmi, o zdravé výživě, o hygieně a správné životosprávě a o první pomoci. Cílem je vzdělávat děti zábavnou formou.

Například i prostřednictvím rekvizit, hadrového skřítka, plyšového ptáka Breptáka, perfektně ušitými napodobeninami potravin a potřeb do koupelny, ale i reálnými předměty. Děti si poslechnou srdíčko nemocného skřítka opravdovým stetoskopem, na zavolání záchranky máme k dispozici mobily a na dispečinku používáme vysílačku. V programu o zdravé výživě dětem poradí "Kouzelná" pánvička, a dokonce i jedny kleštičky na zkažené zoubky máme! :)

V průběhu programu se děti aktivně zapojují a pomáhají nám třídit potraviny na zdravé a méně zdravé, ovoce přiřazují ke stromečku, zeleninu dávají na políčko, občas ukládají potravinu na kouzelnou pánvičku, aby se dozvěděly, když si neví rady, zda je potravina vhodná pro častou konzumaci či naopak. Pánvička v prvním případě zůstává v klidu, pokud je na ni položena potravina méně zdravá, začne se cukat, syčet a potravinu vyhazuje mezi děti. Je to pro ně velká legrace. A pro nás, lektorky, mnohdy také, zvlášť, když nám děti nechtějí párek v rohlíku vrátit, protože se jim líbí...

Téměř v každé školce se setkáváme se spoustou ručiček nahoře, když vyzveme děti, aby se hlásily ty, kterým chutnají hranolky a cola. Ale naštěstí i v případě výzvy ruku nahoru komu chutná ovoce a zelenina. A znají i vitamíny. Takže bych to neviděla zas až tak černě..

Ovšem, někdy je výzva "ruku nahoru" trošku utrpení. To si vám jeden takový malý "Vašík Klausů" přijde na své..

Na cokoliv se zeptáte, a než vůbec vyřknete povel "ruku nahoru, kdo ví", už se ten malý chytrolínek vehementně hlásí a křičí na celou třídu "já vím" nebo už se rovnou postaví a bez výzvy si bere slovo a mluví jako chodící encyklopedie. Během sprchy slov se intenzivně nadechuje a nedej bože, abyste mu skočili do projevu!! Můžete kývat, přitom mu dávat najevo, že není ve skupině dětí sám a že by měly i ostatní děti dostat možnost se vyjádřit, když se také hlásí, NENÍ úniku, malý "Vašík" bojuje! Než ho po chvíli usadí paní učitelka. I když už my, lektorky, uhýbáme pohledem a ukazujeme na spolužáka, aby si vzal slovo, chytrolínek zvýší hlas a vystoupí z řady..A někdy i zdvihne prst a doplní s přehledem to, co jsme ještě s kolegyní nestihly říct. To už musíme postupně trošku měnit scénář a začít i improvizovat..

"A můj tatínek šel se mnou k panu zubaři a vůbec jsem v ordinaci takové kleště neviděl, to vy nám tady lžete, kleště nejsou na zoubky, ale možná od tatínka z nářadí, co máme doma!! A zrovna takovýma se vytahují malé hřebíčky, copak máme v puse tak malinkaté zoubky?! " ( měl pravdu, kleštičky jsou jen na pobavení a jsou opravdu z nářadí od nějakého tatínka..)

"Jablko má vitamín CÉ? To jako, že je plné celaskonu, co mi dávají rodiče? Vždyť je v něm jenom voda a pecky?! A hranolky jsou náhodou zdravý, protože mi chutnají a že jsou solený? Vždyť je sůl zdravá, ne? Maminka ji dává do všeho, když vaří, jako?!" Zde už se chlapeček plácá do čela..

"A teto, zelenina a ovoce je nejen zdravá, protože obsahuje vitamíny, ale podporuje i zdravou stolici!! To ste s tou druhou tetou neřekly!" ( ano, má pravdu, toto malým dětem opravdu nesdělujeme..)

"Já vím, já vím, já vím!!!!!! Zoubky mají takovou jako zubní sklovinu a ta musí být pevná a proto si musíme čistit zoubky pořád, abychom tam neměli kazy. Nesmíme cucat bonbónky a nesmíme čokoládu a všechno s cukrem teda jako třeba ty žížalky s cukrem a ty medvídky, oni jako nemají cukr na sobě, ale uvnitř ( chlapeček se nadechuje ) a taky mají cukr koláčky, navíc mají marmeládu ( chlapeček zvedá prst ) a to jako NESMÍMÉÉÉ" ( chlapeček kroutí hlavou a udělá krok dopředu, aby ho viděli všichni přítomní, myslí to naprosto vážně!!!! )

"Děti a jak často musíme mýt celé tělo?"

....jedna malá "Klausová" se hlásí..."Já to vím, prosím, já to vím, vyvolej mě, teto, já ti to povíííím!!"

Holčička dostává slovo: "Pořád, celej život, jinak bysme smrděli!!" ( a má vlastně pravdu, i když jsme chtěly slyšet převážně večer, před spaním :))

A nejvíc jsme si mákly se dvěma Vašíky v jedné třídě...Lektorujeme PRVNÍ POMOC.

S kolegyňkou ukazujeme dětem obrázky s jistými situacemi, děti nám radí, zda k dané situaci zavoláme hasiče, záchranku nebo policii.

Obrázek, kde je rozbité auto, kolo a dva pánové, téměř bez zranění. Jasná autonehoda, je třeba volat policii...

"NO, TO NÉ, to jako policie nevyřeší přeci rozbité auto na silnici?! Zavolejte odtahovku!!! ( učíme děti pouze čísla na záchranku, na policii a hasiče, jsme v koncích...))

Na dalším obrázku leží dědeček na zemi v obýváku, udělalo se mu špatně - jasná záchranka..

"NO, ALE TO BY CHTĚLO ZASE ODTAHOVKU!!! Co když je před domem hodně aut a ta sanitka se k dědečkovi nedostane?!" (?????)

A v situaci, kdy se děti vždy zasmějí, kdy pták Brepták říká nesmysly a děti ho mají opravit, druhý chlapeček vstane, posune si brejličky na nose, zdvihne prst a povídá:

"Ten pták je fakt hloupej, jak s ním můžete jezdit po školkách?! Co nám to tady vykládá?! A to číslo, který přiřadil policejnímu autu, je špatně!!! Není to číslo jedna pět osum, ale stopadesát osum!! ( pták říká číslovky jednotlivě, aby si je děti víc zapamatovaly..)

"A STEJNĚ MĚL NEJPRVE ZAVOLAT ODTAHOVKU!!! COPAK TU NEMÁTE ČÍSLO NA ODTAHOVKU?!" Druhý chlapeček bojuje a nevzdává se. V této situaci se začnu smát, směje se i paní učitelka a ve finále se tedy pták Brepták přiznává, že je vopravdu teda jako hloupej, protože to číslo nezná...:))

A to nejlepší na konec. Když už máte za sebou pár lekcí s takovými "Vašíky", většinou už je dle neustálého a neúnavného hlášení se poznáte, dáváte tudíž přednost ostatním dětem. Ale ve finále si malý chytrolínek stejně své místo na slunci vybojuje. Vyzvu ho k odpovědi na otázku, proč myslí, že je mrkev zdravá???

Děťátko na vás kouká s vykulenýma očima, najednou se zašklebí, skoro pláče, "to ti už nepovím, protože teď už se mi z toho čekání chce kakat!!!!"

A dílo bylo dokonáno!

Práce s malými dětmi je fajn, i když občas náročná, ale má smysl. Zvlášť, když vám na konci programu přijdou děti říct, že se jim to moc líbilo, že se těší až zase přijdeme. A zvlášť, když vám jeden z těch "Vašíků" řekne, že je rád, že už je konec, protože kdo nezná číslo na odtahovku, ten přeci nemůže děti něco učit?!

Autor: Mirka Švarcová | úterý 10.10.2017 17:37 | karma článku: 21.41 | přečteno: 1630x

Další články blogera

Mirka Švarcová

Zatahuji oponu

Bude mi čtyřicet. Nejvyšší čas se nad sebou zamyslet? Nejvyšší čas se chovat jako zralá žena? Nejvyšší čas mít další dítě, dokud ještě můžu? Nejvyšší čas na změnu v osobním životě....?

25.11.2018 v 23:28 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 699 |

Mirka Švarcová

Může se celebrita v klidu vykakat?

A máme tu jitrničku jakou svět neviděl! Celebrita s velkým "C" byla přistižena inflagranti! Muž, ke kterému se jistě otočí každá žena. Atletická postava, jiskrný pohled, kouzelný úsměv, příjemný hlas, úspěšný sportovec...

11.8.2018 v 22:07 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Mirka Švarcová

V roli Jiřinky Bohdalové aneb proč bychom se nebavili..

"Běž na DAMU a já se zúčastním soutěže Miss ČR", říkávala mi spolužačka Lenka, kterou jsem přemlouvala, aby se přihlásila do soutěže Královny krásy. Vysoká, štíhlá, krásná, milá, inteligentní holka. Prostě jasná vítězka!

28.4.2018 v 17:59 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 801 | Diskuse

Mirka Švarcová

Lidi, chleba a mléko za pár korun už prostě nebude!!

A ani ta jistota práce, kterou si všichni pracující tolik přejí už se nevrátí. Nepřešlapujme na jednom místě a nedoufejme, že by se ještě staré "dobré" časy ( jak pro koho ) mohly vrátit!

21.4.2018 v 14:02 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Smuteční řeč o pěstování jabloní, ohlédnutí za hořící pochodní

Odprodám tu část smutného příběhu, jehož jsem byla malou součástí. Dvěma lidem z mého okolí odešel ze světa dobrovolně syn. Na den, kdy se to stalo, nikdy nezapomenu, na smuteční řeč, o níž půjde, také ne. Cosi k Janu Palachovi.

20.1.2019 v 13:56 | Karma článku: 14.29 | Přečteno: 285 | Diskuse

David Dvořák

V roce 1989 chtěl Západ naše trhy ... a ne nám pomoci.

Máme západní ceny, východní platy, jsme potravinové smetiště – protože nám ten šunt prý chutná a za vodu, která nám tady naprší, platíme povětšinou Francouzům. Zapomněl jsem na něco z našich úspěchů?

20.1.2019 v 13:13 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1074 | Diskuse

Libuše Palková

Bludiště

Dovedla jsem svou skupinku turistů k pokladně do bludiště na Petříně, koupila lístky ale dovnitř jsme s nimi nešla. Slíbila jsem jim, že na ně počkám venku a dám si zatím kafe. Cítila jsem že si potřebuju od lidí trochu odpočinout

20.1.2019 v 12:52 | Karma článku: 13.34 | Přečteno: 713 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Malorážka CZ 457 – potomek slavného rodu

Prapředkem modelové řady 457 vyráběné českou Zbrojovkou není nic jiného než slavná puška ZKM 451. Nové modely CZ 457 by jistě rády navázaly na úspěchy předchozích sérií a zatím k tomu mají všechny předpoklady.

20.1.2019 v 11:34 | Karma článku: 14.29 | Přečteno: 536 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - můj velký coming out

Jak vlastně bych měl psát svůj deník? Určitě by to měl být záznam toho, co mi bezprostředně prochází hlavou, bez větší korekce, v opačném případě to bude vyumělkované.

20.1.2019 v 8:35 | Karma článku: 6.56 | Přečteno: 198 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2547

Jsem žena milující dobré víno, hudbu, tanec a bábovku! :)

 

Najdete na iDNES.cz