Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malomocná škola

20. 11. 2016 18:51:52
Týden co týden podepisuji dceři v žákovské knížce, že žákům odpadají vyučovací hodiny, tudíž se ze dne na den mění čas začátku či konce výuky. A v momentě, kdy se blíží státní svátek, čtu oznámení, že žáci mají ředitelské volno..

Vzápětí se blíží dětem prázdniny, jarní, letní, podzimní, vánoční. Zkrátka, neustále dětem ve školách odpadá vyučování! Kdy se ti žáci vlastně vůbec učí?! Jak vůbec mohou zvládat to množství učiva, když jsou víc doma než ve škole?!

JAK?? Jednoduše...

Učitelé jim látku, kterou nestihli probrat, zadají jako domácí výuku přes víkend a nebo na prázdniny. Naučí se děti samy například fyziku nebo gramatiku cizích jazyků po jedné vyučovací hodině, kdy jim učitel vysvětlí základy a poté, protože nebude ve škole, se mají zbytek doučit doma? Co udělají děti? Ty, co mají "nějaký učivo" na háku si sednou k počítači nebo k televizi a pak jdou do školy nepřipravené, ty zodpovědnější osloví rodiče. Jenže, co mají dělat rodiče, kteří neumí jazyky a pro předměty typu matematika a fyzika nemají ty potřebné šedé buňky mozkové?!

Většinou následují otázky typu "proboha, za co jsou ti učitelé ve škole placení, když tam pořád nejsou? A jak je možné, že dětem odpadají hodiny, namísto toho, aby je měly suplované? Jak je možné, že když už jsou hodiny suplované tak způsobem - pustí se dětem video a učitel si čte knížku nebo kouká do mobilu, či - zadám dětem úkoly a odejdu ze třídy, aniž bych poté došel před zvoněním a zkontroloval, zda děti úkoly splnily? A dokonce se stává, že je dětem oznámeno, že budou mít náhradní hodinu a daný učitel, který má učit NEDOJDE, protože o té náhradní hodně nevěděl?!"

Kdy se vlastně ty děti učí, když jeden týden odjíždí jedna třída do Německa, další týden druhá třída do Anglie, následuje další odjezd do Francie, všichni jazykáři jsou pryč?! A tudíž jazyky nejsou, protože je nemá kdo učit. Hodiny odpadají a děti jdou domů dřív a nebo mají ráno přijít později. Učitel českého jazyka odjíždí na vzdělávací seminář, nejsou hodiny českého jazyka, jsou nahrazeny hodinami fyziky. Jenže, učitelka fyziky toho má nakonec moc a tak řekne dětem, ať se látku doučí přes víkend doma a hodina jim na druhý den odpadá.....atd., atd.

A nejlepší, dle mého názoru nejkurióznější úkol, co jsem od dcery slyšela - učitelka přírodopisu nestíhá probrat s dětmi látku, protože "supluje" další učitele, co opět někam odjeli a tak zadá dětem úkol, aby vypracovaly přes víkend VE SKUPINĚ, minimálně tři děti na skupinu, referát, který v pondělí přednesou před tabulí a budou za něj známkované...hmm, takže ve skupině, o víkendu. A jak se ty děti mají nahánět, když některé z nich nejsou doma, některé z nich nemají počítač? To si jako mají volat přes mobil a domlouvat se, co kdo napíše do referátu?! Proboha...

Ale i tak se vám, učitelé, vlastně vůbec nedivím. Já vím, že na vině nejste především vy. Ale celý ten systém našeho školství. Ono na tom pořekadlu "za málo peněz, málo muziky" něco je..

Všechny ty prázdniny jste si nevymysleli, ředitelská volna se nazývají dle osoby, která o volnu rozhoduje, proč byste se měli kdovíjak snažit zastupovat své kolegy, když jste už tak mizerně placení za svou práci? Proč nevyužít příležitosti vycestovat s žáky, když je na zájezd množstevní sleva? Proč nenavštěvovat všechna ta divadla, kina a jiné kulturní akce, když je to hrazené z třídního fondu? Proč ne??

Kontroluje vás snad někdo? Chodí vůbec ještě dnes po školách inspektor jako chodíval kdysi? Mám pocit, že tomu tak už dávno není. Jsem přesvědčená, kdyby tomu tak bylo, že by děti trávily více času výukou ve škole a ne doma. Mám pocit, že my rodiče v podstatě zastáváme z poloviny, a to myslím vážně, vaši práci. Máme z toho akorát dobrý pocit, že jsme se s dětmi naučili, pokud nám to čas a vědomosti dovolí. Jenže, kolik z nás, rodičů má čas se s dětmi po večerech učit? Honíme se za prací kvůli hypotékám, ti, co podnikají se honí za penězi kvůli daním, babičky jsou stále pracující a jsou zaměstnavatelé, kteří vyžadují přesčasy, ač je to nezákonné a učte se pak ještě večer s dětmi..třeba tu fyziku, kterou jsme už dávno zapomněli :)) Od toho, aby děti někdo učil, jste tu vy, kvalifikovaní učitelé.

Jenže, mladí vystudovaní učitelé nemají většinou o práci ve státním školství zájem, kvůli platu, starší, zkušenější učitelé jsou zvyklí na své letité postupy a na doby, kdy byli autoritou a žáci si jich vážili, většinou ze školství odcházejí, zklamaní a unavení. A ti, co vydrží, mají můj velký obdiv, že to s těmi "dětmi", které spíše zajímá víc počítač a mobil, nějakej děják, zemák, příroďák, blbá čeština ( proč se učit všechny ty i/y a podobný blbosti, když mi to při psaní počítač rovnou opravuje?!..reakce jednoho žáka mé spolužačky, učitelky) zvládají. Ale jsou natolik znechucení, že si odučí svoje a jsou rádi, že jdou domů, kde je mimochodem čeká další směna v podobě opravování písemek, diktátů, příprava na výuku do druhého dne - doba pokročila a v mnohým předmětech, co sleduji například u dcery, pokročila i kvantita vyučované látky. Jen ta kvalita té výuky, z mého pohledu, zaostává.

Vážení páni učitelé, vážím si vaší práce, máte můj obrovský obdiv, že i přes mnohé problémy a překážky v tom našem zbídačelém školství, vykonáváte svou práci a chápu, že pracujete do výše svého platu.

A mrzí mě, že nezvládám německou gramatiku a fyziku, abych pomohla své dceři při doučování, když jí během jednoho týdne odpadnou vyučovací hodiny obou předmětů a musí se látku doučit doma...Nebo mi snad páni úředníci z Ministerstva školství zaplatí odborného asistenta na doučování, když to škola nestíhá?? :))

Autor: Mirka Švarcová | neděle 20.11.2016 18:51 | karma článku: 29.70 | přečteno: 1593x

Další články blogera

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 30.40 | Přečteno: 839 | Diskuse

Mirka Švarcová

O podlaháři, topenáři a kuchyňáři aneb kluci v akci

Jsou to partneři tří ženských, které byly pozvané svou kamarádkou na kolaudaci domu. Napekly jsme, nakoupily víno a vyrazily se svými idoly do našeho letitého snu, krásného, pohádkového domu se zahradou..

17.11.2017 v 17:16 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 616 | Diskuse

Mirka Švarcová

Divadelní zážitek s vůní smažených kuřecích křidélek

Po velmi dlouhé době si oblékám elegantní sukni, rudý roláček, který ovoním vůní Chanel, z krabice v komoře vytahuji černé botky na vyšším podpatku, plné rty učiním plnějšími, zvýrazním jejich barvu sytě rudou..

14.10.2017 v 16:22 | Karma článku: 37.43 | Přečteno: 4582 | Diskuse

Mirka Švarcová

Téměř v každé třídě mateřské školy se najde jeden malý Vašík Klausů

Už nějaký ten pátek lektoruji v pražských mateřských školkách, společně s kolegyněmi, o zdravé výživě, o hygieně a správné životosprávě a o první pomoci. Cílem je vzdělávat děti zábavnou formou.

10.10.2017 v 17:37 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 1551 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 5.13 | Přečteno: 216 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 271 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 545 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 177 | Diskuse

Pavel Nitka

Má svoboda v předposledním roce normalizace aneb Jak jsem se bál medvěda

A kdo by se taky té šelmy nebál? Je to velké, má to drápy, má to zuby, rychle to běhá a dokonce to leze i po stromech. A když to kousne, tak to hodně bolí. Alespoň jsem o tom něco četl...

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 190 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 24.45 Průměrná čtenost 2533

Jsem žena milující dobré víno, hudbu, tanec a bábovku! :)

Děkuji bloggerovi Kájovi Pazderkovi za foto..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.