Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malomocná škola

20. 11. 2016 18:51:52
Týden co týden podepisuji dceři v žákovské knížce, že žákům odpadají vyučovací hodiny, tudíž se ze dne na den mění čas začátku či konce výuky. A v momentě, kdy se blíží státní svátek, čtu oznámení, že žáci mají ředitelské volno..

Vzápětí se blíží dětem prázdniny, jarní, letní, podzimní, vánoční. Zkrátka, neustále dětem ve školách odpadá vyučování! Kdy se ti žáci vlastně vůbec učí?! Jak vůbec mohou zvládat to množství učiva, když jsou víc doma než ve škole?!

JAK?? Jednoduše...

Učitelé jim látku, kterou nestihli probrat, zadají jako domácí výuku přes víkend a nebo na prázdniny. Naučí se děti samy například fyziku nebo gramatiku cizích jazyků po jedné vyučovací hodině, kdy jim učitel vysvětlí základy a poté, protože nebude ve škole, se mají zbytek doučit doma? Co udělají děti? Ty, co mají "nějaký učivo" na háku si sednou k počítači nebo k televizi a pak jdou do školy nepřipravené, ty zodpovědnější osloví rodiče. Jenže, co mají dělat rodiče, kteří neumí jazyky a pro předměty typu matematika a fyzika nemají ty potřebné šedé buňky mozkové?!

Většinou následují otázky typu "proboha, za co jsou ti učitelé ve škole placení, když tam pořád nejsou? A jak je možné, že dětem odpadají hodiny, namísto toho, aby je měly suplované? Jak je možné, že když už jsou hodiny suplované tak způsobem - pustí se dětem video a učitel si čte knížku nebo kouká do mobilu, či - zadám dětem úkoly a odejdu ze třídy, aniž bych poté došel před zvoněním a zkontroloval, zda děti úkoly splnily? A dokonce se stává, že je dětem oznámeno, že budou mít náhradní hodinu a daný učitel, který má učit NEDOJDE, protože o té náhradní hodně nevěděl?!"

Kdy se vlastně ty děti učí, když jeden týden odjíždí jedna třída do Německa, další týden druhá třída do Anglie, následuje další odjezd do Francie, všichni jazykáři jsou pryč?! A tudíž jazyky nejsou, protože je nemá kdo učit. Hodiny odpadají a děti jdou domů dřív a nebo mají ráno přijít později. Učitel českého jazyka odjíždí na vzdělávací seminář, nejsou hodiny českého jazyka, jsou nahrazeny hodinami fyziky. Jenže, učitelka fyziky toho má nakonec moc a tak řekne dětem, ať se látku doučí přes víkend doma a hodina jim na druhý den odpadá.....atd., atd.

A nejlepší, dle mého názoru nejkurióznější úkol, co jsem od dcery slyšela - učitelka přírodopisu nestíhá probrat s dětmi látku, protože "supluje" další učitele, co opět někam odjeli a tak zadá dětem úkol, aby vypracovaly přes víkend VE SKUPINĚ, minimálně tři děti na skupinu, referát, který v pondělí přednesou před tabulí a budou za něj známkované...hmm, takže ve skupině, o víkendu. A jak se ty děti mají nahánět, když některé z nich nejsou doma, některé z nich nemají počítač? To si jako mají volat přes mobil a domlouvat se, co kdo napíše do referátu?! Proboha...

Ale i tak se vám, učitelé, vlastně vůbec nedivím. Já vím, že na vině nejste především vy. Ale celý ten systém našeho školství. Ono na tom pořekadlu "za málo peněz, málo muziky" něco je..

Všechny ty prázdniny jste si nevymysleli, ředitelská volna se nazývají dle osoby, která o volnu rozhoduje, proč byste se měli kdovíjak snažit zastupovat své kolegy, když jste už tak mizerně placení za svou práci? Proč nevyužít příležitosti vycestovat s žáky, když je na zájezd množstevní sleva? Proč nenavštěvovat všechna ta divadla, kina a jiné kulturní akce, když je to hrazené z třídního fondu? Proč ne??

Kontroluje vás snad někdo? Chodí vůbec ještě dnes po školách inspektor jako chodíval kdysi? Mám pocit, že tomu tak už dávno není. Jsem přesvědčená, kdyby tomu tak bylo, že by děti trávily více času výukou ve škole a ne doma. Mám pocit, že my rodiče v podstatě zastáváme z poloviny, a to myslím vážně, vaši práci. Máme z toho akorát dobrý pocit, že jsme se s dětmi naučili, pokud nám to čas a vědomosti dovolí. Jenže, kolik z nás, rodičů má čas se s dětmi po večerech učit? Honíme se za prací kvůli hypotékám, ti, co podnikají se honí za penězi kvůli daním, babičky jsou stále pracující a jsou zaměstnavatelé, kteří vyžadují přesčasy, ač je to nezákonné a učte se pak ještě večer s dětmi..třeba tu fyziku, kterou jsme už dávno zapomněli :)) Od toho, aby děti někdo učil, jste tu vy, kvalifikovaní učitelé.

Jenže, mladí vystudovaní učitelé nemají většinou o práci ve státním školství zájem, kvůli platu, starší, zkušenější učitelé jsou zvyklí na své letité postupy a na doby, kdy byli autoritou a žáci si jich vážili, většinou ze školství odcházejí, zklamaní a unavení. A ti, co vydrží, mají můj velký obdiv, že to s těmi "dětmi", které spíše zajímá víc počítač a mobil, nějakej děják, zemák, příroďák, blbá čeština ( proč se učit všechny ty i/y a podobný blbosti, když mi to při psaní počítač rovnou opravuje?!..reakce jednoho žáka mé spolužačky, učitelky) zvládají. Ale jsou natolik znechucení, že si odučí svoje a jsou rádi, že jdou domů, kde je mimochodem čeká další směna v podobě opravování písemek, diktátů, příprava na výuku do druhého dne - doba pokročila a v mnohým předmětech, co sleduji například u dcery, pokročila i kvantita vyučované látky. Jen ta kvalita té výuky, z mého pohledu, zaostává.

Vážení páni učitelé, vážím si vaší práce, máte můj obrovský obdiv, že i přes mnohé problémy a překážky v tom našem zbídačelém školství, vykonáváte svou práci a chápu, že pracujete do výše svého platu.

A mrzí mě, že nezvládám německou gramatiku a fyziku, abych pomohla své dceři při doučování, když jí během jednoho týdne odpadnou vyučovací hodiny obou předmětů a musí se látku doučit doma...Nebo mi snad páni úředníci z Ministerstva školství zaplatí odborného asistenta na doučování, když to škola nestíhá?? :))

Autor: Mirka Švarcová | neděle 20.11.2016 18:51 | karma článku: 29.42 | přečteno: 1534x

Další články blogera

Mirka Švarcová

Zvířecí teror v českých domácnostech aneb Ruda a Klára v akci!

Vážení, jsem v šoku! Po sérii "realityšou" Chůva v akci, kde se rodiče hroutili pod tíhou svých z lásky zplozených, nevychovaných a nezvladatelných božích darů, které ovládaly své rodiče tak, že to musela natočit TV..

7.1.2017 v 18:59 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 4146 | Diskuse

Mirka Švarcová

Praha je plná debilů a idiotů!

Já měla včera ráno! S bolavou kyčlí se hrabu z postele, dobelhám se do kuchyně, prosím mého muže, aby mi namasíroval křížovou kost, pokračoval dolů ke kostrči a rozmasíroval mi půlku zadku. Rovnou si lehám a vystrčím na něj holou.

21.12.2016 v 21:33 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Mirka Švarcová

I pejsci měli svého Mikuláše

..aneb mé počtvrté v roli dobrovolníka. Ve výcvikovém areálu Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s. se v sobotu 3.prosince konala Mikulášská pro všechny hodné ( i zlobivé ) pejsky. Nemohla jsem u toho chybět!

10.12.2016 v 16:41 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 344 | Diskuse

Mirka Švarcová

Dovolila jsem si nakoupit z pohodlí domova

Protože nás s Anežkou čeká v prosinci hodně akcí, vyplývající z aktivit Základní umělecké školy, kterou už šestým rokem navštěvujeme, sháním vánoční dárky už nyní, a to především na internetu.

26.11.2016 v 17:58 | Karma článku: 36.44 | Přečteno: 5814 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Mário Oláh

Liber Mage & Psychonaut: Magický dym a Lucifer

Luciferiáni vravia, že Lucifer je bytosťou, ktorá prináša osvietenie tým, ktorí ho skutočne hľadajú. Možno to nie je až tak od veci myšlienka.

29.3.2017 v 12:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Jan Klar

Chtěl bych všechny ženy světa

Představuju si, že popíjím úplně jiný drink než obvykle. Už jsem promarnil půlku života tím, že jsem sedal u baru a lil do sebe alkohol. Tolik zbytečných večerů, úplně k ničemu,

29.3.2017 v 12:35 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jana Slaninová

O hradním pánu Žemlanovi

Žil, byl jeden hradní pán. Žemlan mu říkali. I rozhodl se, že jednoho jara začne odpočívat, snad aby udělal radost dvornímu zaklínači Muffčáčkovi.

29.3.2017 v 12:21 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 221 | Diskuse

Jan Klar

Teorie pseudomoderního románu

Román od časů Cervantesových je skvělý způsob, jak prozaicky co nejpravdivěji zobrazovat svět. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že vystihuje existenciální prožívání jednotlivého člověka

29.3.2017 v 11:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Dva chlapi jsou lepší než jeden! …teda, někdy…

Není lehké býti slabou ženou. Jako například já. Pan Zajíc je přesvědčený, že kdo nekope krumpáčem, neřeže motorovou pilou a holýma rukama neláme skály, nedělá nic.

29.3.2017 v 9:29 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 553 | Diskuse
Počet článků 130 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2515

Jsem žena milující dobré víno, hudbu, tanec a bábovku! :)

Děkuji bloggerovi Kájovi Pazderkovi za foto..

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.